Jak przygotować ślubną listę gości ?
17 Lip 2017

Jak przygotować ślubną listę gości ?

Rozpoczynając ślubne przygotowania większość par martwi się , że jeśli rozpoczną planowanie zbyt późno nie znajdą wymarzonego miejsca na wesele lub ktoś zarezerwuje wszystkie najlepsze zespoły. Jednym z ważniejszych punktów jest sporządzenie listy gości !
Tworzenie jej powoduje , że następują pierwsze momenty wymagające kompromisów między sobą nawzajem, a także z najbliższymi członkami rodziny.

Trudnymi doradcami w tworzeniu listy gości są rodzice. Często naciskają i namawiają do zrewanżowania się zaproszeniem na ślub i wesele znajomym, którzy kiedyś zaprosili ich na wesele swoich dzieci. Kolejne pytanie, które często nasuwa się narzeczonym to przykładowo: Czy musimy zapraszać wujostwo lub kuzynostwo, których nie widzieliśmy od 20 lat ? Jak grzecznie wytłumaczyć rodzicom, że na naszej liście gości nie braliśmy pod uwagę wszystkich ich znajomych? Pojawią się tu również dylematy związane z kosztami . Czy rodzina ze strony Panny Młodej powinna ponosić koszty związane z zaproszeniem  gości z jej strony, a rodzina Pana Młodego związane z zaproszonymi gośćmi z jego strony? Może podział kosztów powinien wyglądać zupełnie inaczej, na przykład po połowie. Jeżeli chcecie, aby lista Waszych gości weselnych była najbliższa tej wymarzonej, a musicie wziąć pod uwagę zdanie rodzinnych doradców, przygotujcie się na nieuniknione sprzeczki. Na pewno przydadzą się  potrzebne umiejętności negocjacyjne.
Nie pozwólcie na to, aby nie mieć decydującego głosu w sprawie własnego wesela.  Bardzo często ostatnie zdanie należy do tego, kto uroczystość finansuje. Jeżeli uroczystość finansujecie samodzielnie, łatwiej będzie Wam przekonać wszystkich do własnego zdania. Załóżmy, zgodnie z Waszymi planami stać Was na zaproszenie 100 osób, a rodzice wymuszają na Was dodatkowych 20. Z czego rezygnujecie? Z wymarzonej sukni ślubnej , najlepszego dj’a, czy fotografa? Dobrze jest podjąć świadomą decyzję na samym początku. Ważna podpowiedź, w czasie ślubu i wesela potrzeba wyłącznie pozytywnej energii. Czy warto zatem zapraszać kogoś, kto jest Wam nieprzychylny i popsuje Wam weselny nastrój ?

Z dziećmi czy bez ? Kwestia tego, czy wypada zaprosić na wesele rodziców bez dzieci, czy razem z nimi. Dla niektórych nie ma z tym najmniejszego problemu, inni z kolei mają obawy. Zawsze jest wyjście z sytuacji. Jeżeli dzieci pojawią się juz na weselu , zatrudnijmy animatora lub nianię, która poświęci czas na zabawę z dziećmi.

W jaki sposób zapraszać? Pytanie , które nasuwa się jako pierwsze brzmi: “Czy zaproszenia trzeba koniecznie wysyłać osobiście?” W polskim zwyczaju jest to piękny gest , choć w aktualnym tempie życia bardzo trudny do osiągnięcia. Najbardziej powszechne  jest wręczenie zaproszeń osobiście najbliższej rodzinie, wszystkim pozostałym można dostarczyć je  listownie.
Przygotowanie zaproszeń, ich treść, odmiana polskich nazwisk to już kolejne sprawy. Ważne jest to, aby do każdego zadania podchodzić z optymizmem i uśmiechem na twarzy. W końcu to jeden z ważniejszych dni w Waszym życiu!


Salon Ślubny Aśka